9 dekabr Butunjahon korrupsiyaga qarshi kurashish kuni

09.12.2022 191 Yangiliklar

«9 dekabr Butunjahon korrupsiyaga qarshi kurashish kuni»   munosabati bilan O`zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi budjetdan tashqari Pensiya jamg’armasi tizimida ‘‘5-9 dekabr kunlari ochiq eshiklar kuni’’ deb e’lon qilinishi yuzasidan tumandagi Huquqni muhofaza qilish organi hodimlari bilan hamkorlikda huquqiy seminar bo`lib o`tdi.

Yig‘ilishda Pensiya jamg‘armasi Xiva tuman bo‘limi boshlig‘i D.Sapaev, IIB profilaktika inspektori katta leytenant B.Baltayev so‘zga chiqib davlat organlari va tashkilotlari, shu jumladan, mahalliy davlat hokimiyati organlarida  korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha chora-tadbirlarning samaradorligini oshirish Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash tizimini joriy etilishi belgilanganligi,  2022-yil 1-fevraldan boshlab reyting baholash tizimi va xodimlarga   ushbu buyruqqa  qat`iyan rioya etilishini ta`minlash yangi tayinlangan hodimlarga ushbu nizomni tanishtirish. ‘Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini baholash tizimini joriy etish, va  O`zbekiston Respublikasi Konstitutsiyamizda ham  shunga tegishli masalalar qayd etilganligi davlat tuzilishini, hokimyat va boshqaruv organlari tizimini, ularning vakolati hamda shakillantirish tartibi saylov tizimi, fuqarolarning huquq va erkinliklari, shuningdek, sud tizimi da ham aks etganligi ta’kidlab o’tildi, mazmun mohiyati va maqsadi bo‘yicha yana bir bor tushuntirishlar berdi.